Modemlerde Bulunan DSL Nedir ?

Merak edilen ama pek bilinmeyen DSL’e bakıyoruz.

DSL Nedir ?

Açılımı (Digital Subscriber Line) olan DSL, sayısal abone hattı olarak tanımlayabiliriz. Bakır kablolar sayesinde evimize, iş yerimize, ve kullanıcılara yüksek bant genişliği ulaştıran bir teknolojidir. Basit bir şekilde tanımlama yaparsak bir nevi hat diyebiliriz.

Modemdeki DSL ışığı nedir, ne işe yarar ?

DSL ışığı bütün modemlerde bulunan bir bağlantı ışığıdır. Bu ışığın sürekli yanması bağlantınızın olduğunu gösterir. Bu bağlantı telefon hattınızdan gelen bir kablo ile sağlanmaktadır. Dağıtıcı tarafından gelen kablonun modeminize takılı olması gerekmektedir.

DSL Speed Nedir ?

Bağlanmakta olduğunuz hattın hızı anlamındadır. DSL Speed’i ölçmekte cihazınızın pek yardımı olmasa da kullandığınız hizmeti ADSL hizmeti sayesinde internet hızınızı ölçmeniz mümkündür. İnternet hızınızı ölçmek istiyorsanız bunu speedtest.net’i veya fast.com’u kullanarak ölçebilirsiniz.

DSL Işığı Yanmıyor Sorunu

DSL ışığının yanmadığı zaman veya DSL ışının yanıp sönmesi durumunda hattınızda bir sorun olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum da yapabileceğiniz tek şey hizmet aldığınız ADSL servisinin müşteri hizmetlerini arayıp hattınızda ki sorunun tespitini yaptırmaktır. Teknik destek ekibi sorunun kontrolünü yapıp size bilgi verecektir.

Modem Üzerinde ki Işıkların Anlamı

-Güç Işığı = Bu ışık yanıyorsa modeminiz çalışıyor demektir. Yanmıyorsa modemde elektrik yoktur.

-Ethernet Işığı = Bu ışık yanıyorsa modeminizde internet bağlantısının olduğunu gösterir.

-Wi-Fİ Işığı = Bu ışık yanıyorsa modeminiz Wi-Fi ağını yayıyordur.

-DSL Işığı = Bu ışık yanıyorsa modeminize DSL bağlantısı sağlanıyordur. Yanmıyorsa DSL hattınızda sorun var demektir. Servis sağlayıcısını arayıp bilgi alınız.

-İnternet hizmet ışığı = Bu ışık yanıyorsa modeminiz internet hizmeti sağlıyordur. Işık yanmıyorsa internet hizmetiniz yoktur.

Bu yazıyı paylaş

burak

Okumayı seven, Teknolojiye, İnternet'e ve yazılıma merak sarmış biri. Elimden geldiğince öğrendiklerimi, önerilerimi blog sayfamda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir