Koronavirüste Ölüm Riskini Azaltan İlaç : Deksametazon

Koronavirüste Ölüm Riskini Azaltan İlaç : Deksametazon

İngiltere’de yapılan bir araştırmada koronavirüs için etkili olduğu söylenen Deksametazon ilacının Türkiye’de kullanıldığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Yapılan açıklamada bu ilacın belirli bir hastalarda kullanıldığı söylendi. Peki ilaç ne işe yarıyor ve hangi hastalar kullanıyor ?

Çin’in Wuhan kentinden çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) ile mücadele hala devam ediyor. Aşı ve ilaç için çalışmalarını sürdüren bilim adamları deneyler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Ancak İngiltere’de yapılan bir araştırmada & çalışmada Deksametazon isimli ve düşük maliyeti olan bir ilacın koronavirüste etkili olduğu gözlemlendi.  Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın yaptığı açıklamada, bu ilacı koronavirüsün başlangıcından beri Türkiye’de kullanıldığını açıkladı.

Peki bu ilaç nedir ? ne işe yarar ?

Deksametazon aslında yıllardır var olan bir ilaç. Yani yeni çıkarılmış bir ilaç değil. Kullanım alanı solunum cihazına bağlı olan hastaların ölüm oranını düşüren etkili bir ilaç. Bu oran 3’te 1’dir. Oksijen desteği alan hastalar da ise bu oran 5’te 1 oranına düşürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin koca : Bu ilacı koronavirüs sürecinin en başından beri Türkiye’de kullanıyoruz.

Dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı bu açıklamalarda, ve aynı zamanda normalleşme ve koronavirüsle mücadele ile ilgilide açıklamalar yaptı. Fahrettin koca : Temel bir kortizon ilacı olan Deksametazon’un Türkiye’de koronavirüs sürecinin en başından beri kullanıldığını söyledi. Kulanılan bu ilacın, her vakada kullanılmadığını söyleyen Sağlık Bakanı, ileri seviye solunum sıkıntısı çeken hastalarda ve yoğun bakıma alınan hastalarda kullanıldığını söyledi.

Bu yazıyı paylaş

burak

Okumayı seven, Teknolojiye, İnternet'e ve yazılıma merak sarmış biri. Elimden geldiğince öğrendiklerimi, önerilerimi blog sayfamda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir