İşe Yarar ve Pek Bilinmeyen 10 İnstagram Özelliği

İşe Yarar ve Pek Bilinmeyen 10 İnstagram Özelliğine bakıyoruz.

1 – Instagram Renk Paleti

Instagram’da hikaye atarken renk paleti dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Ancak hikayenizi atmadan üst kısımda bulunan renk paletine bastığınız zaman karşınıza renk paleti çıkıyor. İstediğiniz renge basarak milyonlarca renk tonundan istediğinizi seçebilirsiniz.

2 – Takipten Çıkmadan Gönderileri Gizleme

Okuldan veya İş yerinizden, veyahut ailenizden. Sevmediğiniz biri mi var ? ama takipten de çıkamıyor musunuz ? çözümü basit. Takipten çıkmayacaksınız ama o kişinin de fotoğraflarını ve hikayelerini görmeyeceksiniz. Hayat kurtaran bu özelliği kullanmak için ilgili kişinin profil sayfasına girin. Sağ üst köşede bulunan üç noktaya basın. Bastığınızda karşınıza 3 adet seçenek gelecek. “Gönderileri Sessize Al”, “Hikayeyi Gizle”, “Gönderileri ve Hikayeleri Sessize al” bu üçünden birini seçtiğinizde artık ilgili kişinin hikayelerini veya fotoğraflarını görmeyeceksiniz. Artık anasayfanız huzurlu olacak.

3 – Paylaşımları silmeden arşivleyin.  Arşivleme.

Çok önceden paylaştığınız ama beğendiğiniz veya beğenmediğiniz fotoğrafı silip silmemekte kararsız mısınız ? Bence silmeyin, Fotoğrafı silmeden arşivleyin. Fotoğraf arşivde dursun. İstediğiniz zaman arşivden çıkartıp tekrar eski yerine koyabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için herhangi bir fotoğrafınızın üstüne gelip sağ üst kısımda bulunan üç noktaya basınız. Açılan menüden “Arşivle”ye basınız.

4 – Instagram’da Daha Fazla Filtre Kullanın

Fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olan instagram da birçok filtre mevcut. Daha çok fazlası gizli alanlarda sizi bekliyor. Bir fotoğrafı paylaşmadan önce Filtre bölümündeyken en sağa kaydırın, en sonda Yönet seçeneğini göreceksiniz. Yönete bastıktan sonra daha fazla filtrelerin olduğunu göreceksiniz. Artık Filtreleriniz çoğaldı. İstediğinizi seçebilirsiniz.

5 – Instagram’da Yorumları Kapatma

Gönderilerinize sürekli saçma sapan yorumlar mı geliyor ? veya istemediğiniz kişiler gönderinize yorum mu yazıyor. Kapatın. Bu özelliği kullanmanız için şu yolu izleyin = Ayarlar > Gizlilik > Yorumlar. Buraya geldiğinizde Kontroller menüsünden yorum yazmasını istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kişiler artık gönderilerinize yorum yapamayacaktır. Seçtiğiniz, engellediğiniz kişiler gönderinize yorum yapabilecek ama yaptığı yorumu sadece kendisi görecektir. Siz görmeyeceksiniz. Bu da işin en güzel yanı. Peki yorumları herkese kapatmak mı istiyorsunuz ? onunda bir seçeneği mevcut. Fotoğrafı paylaşırken gelişmiş ayarlar kısmından “Yorum Yapmayı Kapat” seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Buna ek olarak gönderilerinizin sağ üst kısmında bulunan üç nokta ile de yapabilirsiniz.

6 – Instagram’da Hikayelerini Gizle

Paylaştığınız hikayeleri bazı kişilerin görmesini istemiyor musunuz ? Paylaştığınız her hikayeyi bazılarının görmesini istemezsiniz bazen. İstediğiniz kişiden instagram’da ki paylaştığınız hikayeleri gizleyebilirsiniz. Instagram’ın bize sunmuş olduğu güzel özelliklerden birisi. Peki bunu nasıl yaparız ? Öncelikle hikaye attığınız pencerenin sol üst tarafında bulunan ayarlar butonuna basınız. Bastıktan sonra “Hikayeyi Gizle” seçeneğine basarak hikayenizi görmesini istemediğiniz kişileri seçin.

7 – Etiketlendiğiniz Fotoğraf Etiketlerini Kaldırın

Bazı zaman istemediğiniz bir kişi sizi sevmediğiniz veya çok eskiden kalmış bir fotoğrafa etiketleyebilir. Instagram da bu etiket nasıl kaldırılır öğrenelim.  Sizin kendi profilinize girdiğinizde fotoğraflarınızın bulunduğu sekmeyi kaydırıp veya yan sekmeye geçip orada bulunan etiketlendiğiniz fotoğrafları bulabilirsiniz. Profil sayfanız da görünmesini istemediğiniz, etiketlendiğiniz fotoğrafa giriniz. Sağ üst kısımda bulunan üç noktaya basınız. Açılan menüde “Gönderi seçenekleri” kısmına girin. Bu sekmede fotoğrafı profil sayfanızdan kaldırmanın yanı sıre etiketi de kaldırabilirsiniz.

8 – Instagram Hikayeler’de Gizli Etiket Yapma

Instagram hikayelerde bir fotoğraf veya video attınız diyelim. Ve arkadaşlarınızı etiketlemek istiyorsunuz. Etiket atacaksınız ama fotoğraf veya video kusursuz güzel. Etiket atarak fotoğrafın veya videonun güzelliğini berbat edeceksiniz. Bu etiketleri gizlemenin iki yolu var. Birincisi etiketi bir çıkartma altına koyarak gizleyebilirsiniz. Hiç çıkartma kullanmak istemez iseniz ikinci seçenekte ise etiket rengini fotoğrafa uygun şekilde renklendirip, etiket olabildiğinde küçültün. Ve etiket renginden dolayı fotoğrafa veya video uygun olduğundan ve küçük olduğundan fark edilmesi zor olacaktır.

9 – Instagram’da Veri Tasarrufu

Şüphesiz yüzlerce uygulama arasından en fazla veri, internet, mb kullanan uygulama instagramdır. Daha uygulamayı açar açmaz onlarca fotoğrafı ve videoyu hemen akışınıza indiriyor. Buna ek olarak bazen hikayeleri bile arka planda indirebilir. Paketinizin kısa sürede bitmesi tamamen instagramla alakalı bir durum. Bu kadar internet kısa sürede hemen nasıl biter diye kendinize soruyorsanız, uygulama ayarlarından veya mobil veri kullanımı ayarlarından hangi uygulamaların ne kadar veri harcadığını görebilirsiniz. Peki instagram çok veri harcıyor dedik. Bu veri kullanımı azaltmanın bir yolu var. Bu sorunu çözmek için şu adımları izleyin. Instagram da Ayarlar kısmına girip > Hesap > Hücresel Veri Kullanımı yoluna girdikten sonra “Veri Tasarrufu” seçeneğini açarak instagram da internet kullanımınızı azaltabilirsiniz. Bu seçeneği açtıktan sonra artık instagram da fotoğraflar ve videolar düşük boyutta yüklenecektir. Yıl 2020 olmasına rağmen hala instagram da otomatik videoları kapatma seçeneği bulunmuyor. Maalesef videolar yine otomatik bir şekilde oynatılıyor. Buna bir çözüm bulunmuş değil.

10 – Instagram DM Son Görülme Ayarı

Aslında bu özellik yeni gelmedi. Daha önceden bilinen bu özellik ile instagram da arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını görebiliyorsunuz. Ve buna ek olarak en son ne zaman çevrimiçi olduğunu da görebiliyorsunuz. Ve sizin de çevrimiçi olup olmadığınız arkadaşlarınız tarafından görülebilir. Peki bu özelliği nasıl kapatırız ? Profilinizden, Ayarlar > Gizlilik > Hareket Durumu yolunu izleyin. Burada “Hareket Durumunu Göster” seçeneğini kapatırsanız artık arkadaşlarınız sizin çevrimiçi olduğunuzu göremeyecektir. Buna ek sizler de arkadaşlarınızın son görülmelerini ve çevrimiçi oluşunu göremeyeceksiniz.

Bu yazıyı paylaş

burak

Okumayı seven, Teknolojiye, İnternet'e ve yazılıma merak sarmış biri. Elimden geldiğince öğrendiklerimi, önerilerimi blog sayfamda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir