Instagram Keşfete Çıkma Taktiği

Instagram keşfet nedir ?

Instagram keşfet, instagram da arama bölümünde karşınıza çıkan popüler video ve fotoğraflardan oluşan bir bölümdür. Keşfette bulunan Fotoğraf ve Videolar birbirinden tamamen farklı hesaplar ve sayfalar tarafından paylaşılan içerikler ile doludur. Keşfette bulunan Fotoğraf ve Videolar, instagram da en çok beğenilen ve popüler olan içerikler mevcuttur.

Peki keşfete nasıl çıkarız ? Bunun için dikkat edilmesi gereken konuları madde şeklinde açıklayacağım.

  • Gönderi açıklaması ve Etiket sayısı

Instagram da hepimiz bir fotoğraf veya video paylaşırken açıklama kısmına fotoğrafla alakalı şeyler yazarız, yada emoji kullanırız. Veya konu ile ilgili hashtag (etiket) kullanırız. Burada dikkat etmemiz gereken konu etiketler ve etiket sayısı. Instagram tarafından belirlenen standart etiket kullanma sayısı 8 adettir. Peki ya 8’den fazla kullanırsam ne olur ? tabi ki istediğiniz kadar etiket kullanabilirsiniz ama bu etiket fazlalığı sizi spama sokabilir. Instagram gönderiyi spam olarak algılar ve fotoğraf veya videonuz etiketler de gözükmez. Benim önerim açıklama yazısını kısa tutmanız ve etiketi de max 5 adet yazmanızdır.

  • Doğru Etiket Seçimi

Doğru etiket seçimini yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Etiket kullanırken fotoğraf veya video ile alakalı popüler etiketleri kullanın. Keşfete çıkmak için doğru etiket kullanımı önem taşıyor. Küçük bir araştırma yaparak veya uygulama kullanarak gönderinizle alakalı popüler etiketleri bulabilirsiniz.

  • Videolu Gönderilerde Kapak Fotoğrafı

Eğer paylaşacağınız gönderi videolu bir içerik ise kapak fotoğrafı kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Tıpkı YouTube’da olduğu gibi instagram platformunda da videonuzun kapak fotoğrafını düzenleyin ve öyle paylaşın. Dikkat edilmesi gereken husus, kapak fotoğrafını düzenlerken profesyonel olarak hazırlayın. Yani videoyu izleyecek olan kullanıcının dikkatini çekmek gerekiyor. Dikkat çeken bir fotoğraf hazılayıp koyduysak izlenme ihtimaliniz artacaktır.

  • Beğeni alma

Paylaştığınız Fotoğraf veya Videonun daha fazla beğeni alması gerekiyor. Ne kadar çok beğeni alırsanız o kadar çok keşfete çıkma şansınız oluyor. Ek olarak takipçi sayısı yüksek bir hesabın gönderinizi beğendiği zaman da şansınız olabiliyor.

  • Daha fazla yorum alın

Yukarıda ki beğeni hakkında dediğim şeylerin aynısı yorumlar için de geçerli bir durum. Yorum sayınız arttıkça keşfete çıkma ihtimaliniz daha da yükseliyor. Yaptığım denemeler sonucunda 15 adet takipçisi yüksek hesaplardan gönderiye yorum yaptım ve keşfete çıktım. Yorumlarında etkili olduğunu görmüş oldum.

  • Gönderiyi kaydetme

Gönderileriniz ne kadar çok kaydedilirse o kadar çok keşfette olma şansınız var. Keşfette dikkatinizi çektiyse gönderilerin altında “kaydettiğiniz gönderilere göre” diye ufak bir yazı var. Bu demek oluyor ki gönderi kaydetme de keşfette etkili. Peki gönderi kaydetme sayısını nasıl arttırabilirim derseniz, bu genelde takipçilerinizin keyfine bırakılmış bir şey. Takipçiniz paylaştığınız fotoğrafı veya videoyu beğenirse kaydebilir. Bazı sayfalar gönderilerinin açıklamasında gönderiyi kaydet diye yazar, takipçilerinizden gönderilerinizi kaydetmesini isteyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar keşfete nasıl çıkacağınız hakkında bilgileri verdim. Geriye denemek kalıyor. Keşfete çıkmak demek daha fazla kullanıcıya erişmek demek. Kolay gelsin..

Bu yazıyı paylaş

burak

Okumayı seven, Teknolojiye, İnternet'e ve yazılıma merak sarmış biri. Elimden geldiğince öğrendiklerimi, önerilerimi blog sayfamda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir