Haber için Sosyal Medya’yı Kullananların Sayısı Artıyor

Sosyal medya’yı kullanmayan yoktur herhalde. Popüler sosyal medya siteleri olan Facebook, Twitter, ve instagram’ın kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Son yıllarda sosyal medyayı sadece haberleri öğrenmek için kullanan kişi sayısının arttığı gözlemlendi. Özellikle gençlerin haber sitelerinden çok Sosyal Medya’yı kullandığını görüyoruz.

Günümüz teknoloji sayesinde milyarlarca insanın bir araya geldiği bu sosyal medya platformlarında, kullanım amacı kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Örneğin Kişisel sayfalar, Yemek sayfaları, Teknoloji sayfaları, Komik içeriklerin bulunduğu sayfalar, Mizah sayfaları, Kitap sayfaları, ve daha onlarca kategoriye ayrılmış sayfalar bulunuyor.

Ama içlerinden bir kategori de artış olduğu görülüyor, son zamanlarda yapılan anket ve araştırmalara göre sosyal medya’yı haber kaynağı olarak kullanan kişi sayısında artış olduğu gözlemlendi.

Sosyal medya’yı haber aracı olarak kullanan kişilerin oranı en fazla instagram’da görülüyor. 2018 yılına kadar bu haber kaynağı Twitter olarak kullanılmaktaydı. Ancak 2019 ve 2020 yıllarında yapılan bir araştırmada Facebook’un satın aldığı Fotoğraf ve video uygulaması olan instagram popüler çıktı. Yapılan bir diğer araştırma ise sosyal medyayı haber kaynağı olarak kullanan kişiler çoğunlukla instagramı tercih ettiğini belirtiyor.

Haberler kategorisinde en çok sosyal medya tercih ediliyor !

Yapılan bir diğer araştırmada ise farklı sonuçlar görünüyor. Haber için internet siteleri, Tv kanallarında da içerisinde bulunduğu bu listeye ve araştırmaya göre en çok sosyal medya tercih ediliyor. Bunun nedeni ise paylaşılan habere daha kısa sürede ve daha hızlı ulaşmak. Ayrıca haber sitelerinin ve Tv kanallarının da sosyal medyayı aktif olarak kullandığını belirteyim.

Bu yazıyı paylaş

burak

Okumayı seven, Teknolojiye, İnternet'e ve yazılıma merak sarmış biri. Elimden geldiğince öğrendiklerimi, önerilerimi blog sayfamda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir