Google Tarafından Fişi Çekilen Uygulamalar

Dünyaca ünlü teknoloji devlerinden biri olan Google, bazen çıkardığı girişimlerde başarısız olabiliyor. Geçmişten günümüze Google tarafından yayınlanan uygulamaların çöküşüne bakıyoruz. Bu uygulamalar Google tarafından fişi çekilmiş, yani sonlandırılmış girişimlerdir.

1 – Google Plus

Google Plus 9 yıl önce kullanıma girmişti. Facebook’a benzer alternatif bir sosyal ağ olan bu girişimde Google başarısız olarak yerine yeni çıkarmış olduğu Google Currents’i AppStore ve Google Play Store’da yayınladı.

2 – Google Cloud Print

Google amca, Chrome ve Gmail ile entegreli bir şekilde çalışan, hizmet veren Google Cloud Print’i 31 Aralık 2020’de kapatacağını duyurdu.

3 – Google Spaces

Google Spaces, Grup sohbetlerine imkan sağlayan Google’ın bir uygulaması idi. Ancak 1 yıl hizmet verdi. 2016-2017.

4 – Google Talk

Anlık mesajlaşma servislerinden biri olan Google Talk, 2005 yılında kurulmuştu. Bu servis Google tarafından 2017 yılında kapatıldı.

5 – Google Picasa

Google’ın online fotoğraf paylaşma servisi, platformu olan picasa 2002 yılında kurulmuştu. Picasa 2016 yılında kapatıldı.

6 – Orkut

2004 yılında faaliyete açılan Orkut. Facebook karşısında güçsüz kalarak 2014 yılında fişi çekildi.

7 – Google Reader

Google’a ait RSS servisi Google Reader ise 2013 yılında gözlerini yumdu.

8 – Dictionary

Google şirketinin web tabanlı servisi olan bu sözlük 2011 yılında kapatıldı.

9 – Google link kısaltma servisi : Goo.gl

Teknoloji ve İnternet devi olan Google’ın 2009 yılında kurduğu link kısaltma servisi olan goo.gl servisi kullanımdan kaldırıldı.

10 – Google Allo

Google tarafından yayınlanan bu uygulama da ise Görüntülü görüşme ve videolu sohbet hizmeti olan Allo, Google tarafından fişi çekilen başka bir girişimi.

Bu yazıyı paylaş

burak

Okumayı seven, Teknolojiye, İnternet'e ve yazılıma merak sarmış biri. Elimden geldiğince öğrendiklerimi, önerilerimi blog sayfamda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir