Apple, Akıllı Gözlükte Lens ve Gözlük Kullanıcılarını da Düşündü

ABD Konumlu teknoloji devi olan Apple, arttırılmış sanal gerçeklik teknolojisine dayanan akıllı bir gözlük geliştireceği haberleri bir süredir kamuoyunu meşgul ediyordu. Bugün ortaya atılan bir iddia’ya göre Apple Akıllı gözlüğün, Numaralı lens kullanan kişilerin gözlerini otomatik netlik ayarı yapmasını sağlayan bir teknolojinin patentini almış durumda.

Akıllı gözlük teknolojisinde daha önce ilk adımı atan Google, Akıllı gözlükte başarısız olmuştu. Google’ın geliştirmiş olduğu akıllı gözlük reçeteli gözlük kullanan ve numaralı lens kullanan kullanıcılara hitap etmiyordu. Diğer yandan insanların da gözlükleri bir aksesuar olarak kullandığını varsayarsak bu akıllı gözlüğün geliştirilmesi herkesi memnun edecek gibi görünüyor.

Eğer Apple söz konusu akıllı gözlükte reçeteli gözlük ve kontakt lens kullanan insanlar için bu gözlükte başarılı olursa yeni bir teknolojiye imza atmış olacak. Ayrıca kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlaması ve düşünmesi de gayet iyi olmuş gibi görünüyor. Lens ve gözlük kullanan kişilerin de sorunu Arttırılmış Gerçeklik (AR) Teknolojisi ile de çözülmüş oluyor. Alınan Patente göre, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu lens ve gözlüklerin reçete bilgisine dayanarak camlarını otomatik olarak netleştiren bir teknoloji sayesinde görüş açısını en iyi şekilde net olarak görmesini sağlayacak.

apple glass

Eğer göz numaranız değişir ise otomatik olarak akıllı gözlük üzerinde’de değişecek. Bildiğiniz gibi alınan reçeli gözlük ve lenslerin bir süre sonra kötüleşmesi sonucu numara yükselmesi olabiliyor, ve gözlüğünüzü veya lensinizi değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz, Apple bunu düşünerek,  görme yetkiniz kötüleşme durumunda akıllı gözlük devreye girerek otomatik olarak kendini ayarlayacak.

Son olarak tüm Apple cihazlarıyla entegre bir şekilde çalışacağını söyleyen Apple, 2021 yılının başında AR/VR başlığı altında duyuracağını ve 2022 yılında ise satışa çıkacağını bildirdi.

Bu yazıyı paylaş

burak

Okumayı seven, Teknolojiye, İnternet'e ve yazılıma merak sarmış biri. Elimden geldiğince öğrendiklerimi, önerilerimi blog sayfamda paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir